Sealab Sealab Sealab

Właściwości i działanie czujników płomieniowych

Czujniki czy też detektory płomieniowe to jedne z elementów systemu wykrywania pożarów. Obok takich urządzeń jak czujniki dymu składają się one na kompleksowe technologie służące do ochrony różnego rodzaju obiektów przed ogniem. Poszczególne odmiany detektorów płomieniowych różnią się między sobą, jednak ich cel jest wspólny – zminimalizować tak bardzo, jak to tylko możliwe, ryzyko wystąpienia pożaru.

Rodzaje czujników płomieniowych

Jakie mają właściwości i jak działają poszczególne odmiany czujników płomieniowych?  Podstawowe trzy rodzaje tych urządzeń opierają się na dwóch technologiach. Pierwsza z nich polega na wykrywaniu promieniowania ultrafioletowego (UV), a druga na wykrywaniu promieniowania podczerwonego (IR). Czujniki płomieniowe mogą być oparte albo na jednej z tych technologii, albo na połączeniu ich obu. Rodzaje detektorów płomieniowych różnią się między sobą ze względu na to, iż gdzie indziej znajdują one zastosowanie.

Czujniki wykrywające płomienie, które oparte są na detekcji promieniowania ultrafioletowego (UV), nadają się głównie do montowania wewnątrz budynków. To dlatego, że są one wrażliwe między innymi na wyładowania elektryczne oraz na światło halogenowe. Zasadniczo reagują szybko na sygnał, jakim jest płomień, jednak skuteczność ich działania może ograniczać gęsty dym. Ich minusem jest także krótki zasięg pracy.

Mimo gęstego dymu jest natomiast w stanie pracować czujnik oparty na wykrywaniu promieniowania podczerwonego (IR). Może on także działać na dłuższą odległość – zarówno wewnątrz budynków, jak i w przestrzeniach odkrytych. Wykorzystywany jest on między innymi do wykrywania pożarów paliw takich jak ropa naftowa.

Istnieją jednak także i czujniki płomieniowe, których działanie oparte jest na połączeniu technologii wykrywania promieniowania ultrafioletowego z technologią wykrywania promieniowania podczerwonego. Są one czymś pomiędzy pierwszym a drugim z wymienionych typów czujników. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wykrywania pożarów wodoru.

Sealab Sp. z o. o., ul. Koperkowa 57, 81-589 GDYNIA